Dokładność do grosza
Problemem księgowości są system informatyczne tak skonstruowane, iż ceny zaokrąglane są do pełnego grosza. Wbrew pozorom nie jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza kiedy umowa z kontrahentem opiewa na większy pakiet sztuk lub opakowań zbiorczych. Księgowy musi rozliczyć sumę według faktury, a zarazem w cenie pojedynczej sztuki. Czasem sztuka to mniej niż grosz i wówczas robi się problem.
Również przy większych sumach problem się pojawia i powraca na wielu etapach księgowania. Kupując wyroby w cenach zaokrąglonych przy kilku sztukach różnica jest niezauważalna lub nie ma jej wcale z punktu widzenia matematyki. Jednak przy ilościach w tysiącach sztuk różnice wynikające z zaokrąglenia zmieniają wartość zakupu czy sprzedaży.
Podobnie jest z przeliczaniem obcej waluty, zwykle euro. W tym przypadku księgowy musi mieć ustalony kurs z wyznaczonego dnia, banku i tabeli. Przyjecie innego kursu z innego dnia może zmieniać sumę księgowania. Wahania kursowe mogą dotyczyć nawet godziny, dlatego trzeba być czujnym, ale i konsekwentnym, dokładnym. Połową sukcesu są jasne zasady ustalone z wystawcą faktury, sprzedawcą, stronami transakcji.