E-faktury w księgowości

e-faktury

Internet wypiera powoli dokumenty papierowe, drukowane. Poniekąd to kwestia oszczędności, ekologii, ale i znak nowoczesności. W przypadku księgowości sprawa nie jest taka prosta i oczywista. Dokumenty księgowe wymagają bezpiecznej archiwizacji, obrotu, szybkiego dostępu itd.

Nie każdy księgowy jest gotów na prace wyłącznie wirtualną, bez dokumentacji drukowanej. Wciąż wiele urzędów nie honoruje raportów, deklaracji itp. dokumentów w wersji wyłącznie elektronicznej. To spory problem, jednak sytuacja systematycznie ulega poprawie i zmierza w dobrym kierunku.

Każda firma ma jakiś system jakości obiegu dokumentów. W większości firm XXI wieku system ten bazuje na obrazie elektronicznym, który jest uznanym dokumentem, również księgowym. Praca księgowego polega na dekretowaniu i księgowaniu dokumentów poprzez podpis kwalifikowany online, opis i dokonanie czynności zdalnie w systemie informatycznym.

System e-faktur wymaga zwykle akceptacji. W tym celu kontrahenci zwracają się tradycyjną drogą o zgodę, aprobatę na wysyłanie faktur drogą elektroniczną. Po zaakceptowaniu tego trybu, papierowe dokumenty przestają być dominujące. Skraca to proces dotarcia faktury od dostawcy do odbiorcy.

Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze oferty pracy:
  • Prowadzenie księgowości spółki, prowadzenie działu kadr, rozliczanie produkcji Wymagania...

  • Opis stanowiska: Samodzielne obsługiwanie niestandardowych i bardziej skomplikowanych usług...

  • Samodzielny księgowy Wymagania konieczne: Wykształcenie: średnie ogólnokształcące, kierunek:...

  • Na powierzonym stanowisku Kierownik ds. kontrolingu będzie partnerem biznesowym dla zarządu...

  • Będziesz odpowiadać za: prowadzenie prawidłowej ewidencji księgowej i podatkowej wszystkich...

  • Tw ó j zakres obowi ą zk ó w Księgowość zobowiązań/należności/księgi głównej...

Najnowsze komentarze